Jak udržet vodu v bazénu kvalitní?


Mít na zahradě bazén, to neznamená pouze letní radovánky, ale také celou řadu starostí. Nejdůležitější je udržovat vodu v čistotě. A to není vždy jednoduché. Nejde jen o napadané listí a další nepořádek, který dokáže zaneřádit vodní hladinu, a který se dá jednoduše odstranit pomocí speciální síťky, ale také o hubení virů, bakterií a dalších škůdců, kteří se ve vodě běžně vyskytují. Ty mohou způsobovat různé druhy nemocí, ke kterým jsou náchylné hlavně děti, tedy ti, kteří obvykle bazén využívají nejvíce. Krom čistoty je ale také důležité i pH vody, které musí být vyvážené. V opačném případě také mohou nastat problémy.
relaxační bazén


Hygiena


K tomu, abyste udrželi vodu v bazénu v přijatelném stavu, musíte udělat celou řadu věcí. Určitě musíte před započetím sezóny vydrhnout podlahu i stěny bazénu. A to velice důkladně. Také je nezbytné používat dezinfekci v podobě chlóru. Ten však může být někdy dráždivý. Chlór tak můžete vyměnit za některý z dezinfekčních přípravků, které fungují na principu kyslíku. Jsou však o něco dražší. Stejně důležitá je i hygiena plavců. Každý by se měl před vstupem do bazénu důkladně osprchovat. To může provést doma nebo na zahradě. Existují totiž levné, a přitom velice šikovné zahradní sprchy, které fungují na bázi solárního ohřevu.
dvojčata v bazénu


Kyselost vody


Voda může být průzračně čistá a prostá jakýchkoliv škodlivých mikroorganismů, ale i přesto může být škodlivá. A to v případech, kdy je buďto příliš kyselá, nebo naopak příliš zásaditá. Bazénová voda by měla mít pH pohybující se mezi 6,8 – 7,6. Nižší hodnoty znamenají přílišnou kyselost, vyšší zásaditost. Kyselá voda způsobuje kožní potíže, případně korozi. Zásaditá voda naopak usazeniny. Vyrovnat pH není nic složitého. Stačí si pořídit adekvátní přípravky. Důležité je však předtím zjistit jeho hodnoty. To uděláte jednoduše speciálním testerem. Ten může mít podobu tabletkového testeru nebo testeru kapkového.