Jaké jsou dvě nejvyšší stavby v Bratislavě


Televizní věž na vrchu Kamzík


Bratislavou si většina z vás spojuje typickou dominantu Bratislavského hradu. Tyčí se nad Dunajem poměrně nápadně a nelze ji přehlédnout, podobně jako v Praze Pražský hrad. Dominantní stavbou nad městem, odkud je fantastický výhled, je také televizní věž s názvem přijatým podle vrcholku kopce, kde byla postavena – Kamzík. Jedinečnou siluetu dvou spojených komolých čtyřstěnů spatříte již ze vzdálenosti několika desítek kilometrů.
katedrála svatého martina


Objekt je rozdělen do několika platforem, označených písmeny abecedy od A až po O. Řadí se směrem shora dolů. Technická část patří blokům A až C a F až O. Veřejnosti přístupné jsou E – restaurace a D – kavárna. Až do roku 1997 byla přístupná i vyhlídková terasa označená jako C, ale z důvodu příliš silných větrů, které tu vanou od západu, byla terasa na stálo uzavřena.


Výstavba této unikátní stavby probíhala souběžně se stavbou horského hotelu a vysílače na Ještědu, slavnostní otevření Kamzíku však přišlo až v roce 1975. S úctyhodnou výškou 194 metrů se jedná o nejvyšší stavbu na Slovensku, přičemž překrásný výhled na celé město spatříte z restaurace, která se nachází ve výšce 70 metrů nad zemí. Zároveň jde o jednu z nejvýše položených restaurací v umělých stavbách nad zemským povrchem ve střední Evropě.
noční Bratislava


Most SNP


Most Slovenského národního povstání byl v roce 1993 přejmenován na Nový most, ale tento název se na veřejnosti neujal. V roce 2012 mu bylo navráceno jeho původní jméno, které symbolizuje vzdor Slováků vůči fašistickému teroru.


Jde o jednu z nejvýznamnějších technických staveb v celé Evropě, především díky netradičnímu řešení kavárny, které se říká „UFO“. Výstavba železobetonového monstra probíhala v letech 1967 – 1972, základ tvoří mostovka se dvěma ocelovými nosníky zavěšená na obrovitém pylonu o výšce necelých 85 metrů.


Restaurace ve tvaru diskovité kosmické lodi se nachází ve výšce 80 metrů nad zemí, v roce 2005 prošla kompletní rekonstrukcí. Je přístupná výtahem v levém mostním pilíři, zatímco v pravém se nachází nouzové schodiště.