Tolik opěvované brigády

První pracovní zkušenost přichází zpravidla na brigádě. Ta poskytuje převážně mladým lidem okusit si pracovní činnost tak, jak ji z domova neznají a motivovat je finanční odměnou, která jich má přinutit pracovat – co možno nejlépe. Brigádu je však možné vykonávat současně se stálým zaměstnáním, protože se jedná o jakési přilepšení k dosavadnímu příjmu, který na všechny výdaje nestačí.
Je však pro většinu lidí přínosem nebo naopak peklem, na které jen nadávají?
pracovník vinice.jpg

Z hlediska těch pozitivních stránek

Pokud se zaměříme pouze na skupinu mladých lidí, kteří si chtějí přilepšit (nějakým příspěvkem) při jejich studiu, je to více než lepší volba. Práce na částečný úvazek totiž poskytuje větší svobodu, možnosti a flexibilní pracovní dobu, která studentům vyhovuje. Když zůstaneme u té mladé skupiny lidí, kteří s brigádou prožijí první zkušenost jak se zaměstnavatelem, tak s penězi a v neposlední řadě s pracovním tempem, má pro ně brigáda hned několik výhod:
· naučí jich zodpovědnosti
· přijme jich k tomu, aby se na nich dalo spolehnout
· zvýší jejich aktivitu a vyvede je z jejich „komfortní zóny“
· dá jim hodnotu, která je k nezaplacení v podobě hospodaření s jejich finanční odměnou
· motivuje jich k vyšším a lepším pracovním výsledkům, které můžou mít na svědomí to, že budou povýšeni na vyšší post
servírka na zahrádce.jpg
Na práci – na částečný úvazek má však pozitivní pohled i skupina pracujících lidí, kteří si chtějí k jejich příjmu ještě více přilepšit. To značí, že pokud jim to situace, hlavní práce a čas dovolí, můžou přijít k dalším penězům díky vhodně zvolené brigádě. A mnoho lidí si libuje v tom, že je to k nezaplacení!
hasiči při hašení.jpg

Každá mince má dvě strany!

Ani tato pracovní flexibilita však není tak úplně zalitá sluncem. Z hlediska negativních stránek by se dalo říct, že je tento druh práce nedostatečně zaplacený. Mnohdy se lidi hodně sedřou a dělají co můžou, ovšem v porovnání s jejich finančním ohodnocení je to zbytečné. Zaměstnavatelé však mají jasno v tom, že lidem nemusí zaplatit tolik, aby pracovali kvalitně a dlouho. Co hraje proti všem lidem, kteří se už pro tento druh přivýdělku odhodlají jít „na pokraj jejich sil“.