5 důvodů proč navštívit Uzbekistán


1.       Velká města Hedvábné stezky

Nemáte prostor projet si celou slavnou obchodní stezku z Turecka až do Číny? Nezoufejte. Uzbekistán Vám nabízí možnost prožít to nejlepší z celé této cesty za daleko kratší dobu. V zemi sídlí některé z nejslavnějších památek stezky, včetně tří velkých měst jako je Khiva, Bukhara a Samarkand. Uzbekistán je Hedvábná stezka v kostce.

 mozaika vzor


2.       Sovětské dědictví

Před získáním nezávislosti v roce 1991 byl Uzbekistán součástí rozlehlého Sovětského svazu. Zbytky této části historie lze pozorovat po celé zemi, ale především v Taškenu. Město bylo zničeno zemětřesením v roce 1966 a znovu přestavěno v sovětském stylu. Výsledkem je směs pevných sovětských budov, klasické ruské architektury a obnovených mešit z 12. století.  Oblasti kolem hotelu Uzbekistan a Náměstí Nezávislosti (Leninské náměstí do roku 1991) jsou nejlepšími místy pro prohlídku. Za ruským avantgardním uměním se běžte podívat do Nukusu a Městského muzea umění. Má druhou největší sbírku tohoto druhu umění hned po ruském muzeu v Petrohradě.

j k kala pevnost


3.       Aralské moře

Surrealistické výjevy jako je rozsáhlá suchá krajina nákladních lodí a rozpadajících se majáků leží na popraskaném podloží toho, co bylo kdysi čtvrtým největším jezerem světa. Bezohledné zavlažování sovětské vlády za účelem plnění bavlněných kvót v 60. letech způsobilo, že se jezero zmenšilo na polovinu původní velikosti. Dnes je obklopeno prachem a hřbitovem opuštěných lodí a zemědělských pozemků. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí v Uzbekistánu a slouží jako připomínka toho, jak snadno a rychle se může poškodit životní prostředí.

 


4.       Epické pouště

Pusté pouště Karakum a Kyzylkum jsou domovem více než 50 zničených pevností, zřícenin Ayaz Kala, které pocházejí ze 4. st. před naším letopočtem.  Nejlepším způsob, jak si zažít uzbeckou poušť je zdržet se v jednom z jurtových táborů. Nejideálnějším je Stargazing, kde neexistuje světelné znečištění a kde můžete strávit čas u táborového ohně s místními obyvateli.


5.       Jídlo (a vodka)

Uzbecká kuchyně nevyhraje žádné gastronomické ocenění, ale je vydatná a chutná a stejně příjemná jako místní obyvatelé. Chléb se zde podává ve všech tvarech a velikostech, šašlik je podávaný na absurdně velkých špejlích a je tak velký, že zasytí celou rodinu. A nezapomeňte vyzkoušet místní plov, národní specialitu z rýže pokryté vařenými mrkvemi, cibulí a kusy skopového. Samozřejmě každé jídlo je doprovázeno velkým množstvím vodky. Je to jediná věc, kterou zde Rusové zanechali a místní obyvatelé ji milují bez výhrad. Takže „Na Zdorovie!