Jak se na internetu nechovat


Riziko pohybu na internetu je velmi snadné snížit. Je ale potřeba si připomenout několik základních zásad.
·         Správná volba hesel
Pokud jste milující matka a máte jediného syna jménem Jan, heslo „Honzicek100“, které používáte úplně všude, nebude dobrou volbou. Stejně jako datum narození! Starší generace má sklony se těmto radám vysmívat, dokud za jejich nedodržování nezaplatí. A to doslova, z účtu ukradenými penězi.
anti počítačový virus.jpg
·         Ne každý je ten, za koho se vydává
Pokud od banky přijde e-mail vyzývající k zadání přihlašovacích údajů do jakéhosi rozhraní, nedělejte to. Hackeři umí velmi dobře napodobit vzhled internetového bankovnictví, ve skutečnosti však jen sbírají přístupové údaje různých účtů a poté nenápadně po korunkách kradou. Také každému nevěřte, že je opravdu vaším spolužákem ze základky. Pokud vám něco nehraje, rychle ho smažte. Ani muž nemusí být mužem a žena ženou.
bezpečnostní řetěz.jpg
·         Nepište o sobě všechno
Ze dvou důvodů. Zaprvé, na sociálních sítích tím často jen otravujete okolí. Zadruhé, co jednou na internet dáte, už z něj nedostanete. Navíc tím, co dáváte na sociální sítě, ovlivňujete například reklamu, která se vám zobrazuje a firmy vás mají stále více v hrsti. Data jsou vyhodnocována dokonce i vědecky a často zneužívána – například i cílena na voliče určitých osobností a podobně. Není lepší se rozhodovat svobodně?
·         Záznam polohy
Násilník číhající v keři, je docela neobvyklý jev. Násilník – partner, častější. Nezvyklým ale není ani násilník – stalker, obdivovatel. Takovému velmi pomůže, když budete zveřejňovat data o každé vaší sportovní aktivitě, ideálně i s mapkou. A ještě lépe pro něj, pokud běháte pravidelně a po stejných trasách. Pak by v tom keři opravdu někdo mohl být…
·         Nenechat se zblbnout
„Fake news“ jsou tématem dnešního dne. Jejich šiřitelé nás chtějí znejistit a vyvolat strach. Používejte selský rozum a ignorujte je. Svět, ve kterém žijeme, je docela pěkný.