Jak se spočítá váš příjem?

Bez peněz se žít nedá a život s jejich nedostatkem nestojí za nic. A proto všichni chceme mít dostatečné příjmy, které by nám zaručily, že si budeme moci pořídit všechno, co potřebujeme. Všichni bychom si chtěli dost vydělat, aby bylo co utrácet. Jenže abychom měli jistotu, že budeme skutečně mít dostatečné příjmy, musíme se na nich nejprve dohodnout se svým zaměstnavatelem. Ten nám musí dát černé na bílém, kolik si vyděláme, a my musíme tuto částku akceptovat nebo to zkusit někde jinde.

Ovšem zatímco zaměstnavatelé logicky svým zaměstnancům sdělují, kolik jim za co budou platit, nejsou z toho zaměstnanci nejednou zrovna moudří. Protože takový zaměstnavatel běžně nabídne nějakou tu hrubou mzdu. A to je sice důležitý, jenže současně i poměrně matoucí údaj.

EU peníze

Hrubá mzda totiž neříká, kolik peněz zaměstnanec za svoji práci dostane. Udává jenom to, kolik za zaměstnance zaplatí jeho zaměstnavatel, na kolik peněz zaměstnanec svého šéfa přijde. A to pochopitelně nestačí k relevantnímu rozhodnutí, zda některou práci vzít nebo ne, zda se taková mzda vyplatí nebo nestojí za to.

Aby zaměstnanec věděl, zda mu bude výplata stačit, musí si umět takovou mzdu přepočítat. A to chce znát pro výpočet čisté mzdy postup, jakým se tato vypočítává. Jenže ten naprostá většina z nás nezná, nebo si aspoň nemůže být dostatečnou znalostí jistá. A proto je často nejlepším řešením použít k tomuto výpočtu internetovou kalkulačku.

mince EU

Ta si totiž poradí se vším. I s odečtem daně z příjmu, i s ubráním sociálního a zdravotního pojištění. A díky tomu stačí znát jenom hrubou mzdu, jaká je zaměstnavatelem zaměstnanci nabídnuta, a člověk hned vím, na čem je. Zda se mu za tyhle peníze vyplatí přijmout nějakou práci.

A vědět to je určitě důležité. Zabrání se tím přinejmenším hořkému zklamání ve výplatním termínu, kdy by člověk snadno dostal méně, než kolik očekával.