Obrábění rotačních součástí na soustruhu

Soustruh je efektivní stroj pro obrábění možných rotačních součástí. Aby proces obrábění probíhal hladce, tak potřebujeme vždy kvalitní soustružnický nůž.

Obrábění rotačních součástí na soustruhu

Třískové obrábění

Soustruh je ve strojírenství skutečně nepostradatelný stroj, protože s ním můžeme různě obrábět rotační součásti. Ty jsou jedny z nejčastějších, takže soustruhy nalezneme v mnoha různých firmách. Ty klasické dnes nahradili ve velké míře CNC stroje, protože ty jsou řízeny elektricky, příčné jsou známy velmi dobrou efektivitou a přesností. Jak tento stoj funguje? Když bych měli zjednodušeně popsat fungování klasického soustruhu, tak můžeme začít u výkonného elektromotoru.

obrábění na soustruhu

Ten roztáčí převodovku, díky které můžeme nastavovat řeznou rychlost a posuv. Z převodovky jsou otáčky přenášeny na sklíčidlo, do kterého pevně upínáme obrobek. Materiál v podobě třísky je z něj nejčastěji odebírán pomocí soustružnického nože upevněného v nožové hlavě. S tou můžeme pohybovat s vysokou přesností a odebírat tak materiál. Při zapnutí posuvu se nůž pohybuje plynule, což má dobrý vliv například na povrch. Dále na tomto stroji můžeme třeba vrtat a řezat závity.

Řezný nástroj

Při práci na soustruhu je nejvíce používaným nástrojem soustružnický nůž https://www.i-nastroje.cz/soustruznicke-a-jine-noze, protože s ním můžeme obrábět všemožné rotační součásti. Rozhodně není jenom jeden druh, protože nabídka je velmi rozsáhlá, aby pokryla všechny možné způsoby obrábění. Některý nůž je určen pro obrábění vnitřních ploch a jiný zase pro ty vnější, čemuž je uzpůsoben tvar nástroje.

nůž v hlavě

Velmi důležitá je geometrie nože, protože ta nám umožňuje dobrý odběr třísky a zároveň její odvod pryč, kdy tyto dvě fáze jsou určeny k efektivnímu obrábění. To je při průmyslové výrobě opravdu zapotřebí, přičemž firma si nemůže dovolit koupit nekvalitní soustružnické nože, které by nefungovali, jak by měli. Soustružnický nůž je dodáván od kvalitního výrobce, takže vždy mají předepsanou trvanlivost a parametry. Obrábění s nimi jde opravdu bez problémů a hodí se i pro sériovou výrobu. V nabídce jsou nože klasické, ale zároveň i s nalepovací destičkou a další druhy.