Správné zvolení cílové částky je půl úspěchu


Než uzavřete stavební spoření, je důležité si ujasnit, zda budete chtít šetřit anebo využít úvěr. Pokud chcete využít stavební spoření pouze na spoření po dobu 6 let, nedoporučuje se dávat vysokou cílovou částku. Ideální částka je do 200 000 Kč. Důležité je vědět, že uhradíte poplatek za zprostředkování. Je to okolo 1 % z cílové částky. Velmi často se tyto smlouvy uzavírají na konci roku. A důvod? Pokud na spořicí účet vložíte najednou 20 000 Kč plus poplatky, získáte maximální státní podporu za uplynulý rok zpětně. A to se určitě vyplatí.

prázdninová chata.jpg

Co byste měli vědět před uzavřením stavebního spoření?

 

Když už uzavřete stavební spoření, měli byste vědět, že vklady jsou úročeny úrokovou sazbou, kterou pojišťovna nesmí změnit minimálně po dobu 6 let. Když už nějakou dobu spoříte a máte na účtů peníze, není možné je průběžně vybírat. Pokud hotovost chcete vybrat, je potřeba stavební spoření vypovědět a peníze dostanete všechny. Pokud, ale tedy smlouvu vypovíte dříve, než uplyne 6 let, přijdete o státní podporu a bude Vám naúčtován poplatek za předčasné ukončení smlouvy. Dělá to obvykle 1 % z cílové částky. Pokud, ale nějakou dobu spoříte a splníte všechny potřebné podmínky, můžete využít stavebního úvěru. Ale není to samozřejmě podmínkou. Rozhodnutí je pouze na Vás.

relax u krbu.jpg

Ukončení spoření? Obrňte se trpělivostí

 

Pokud jste vzorně spořili na stavební spoření a uplynula šesti letá vázací doba spoření, můžete si své stavební spoření ukončit, aniž by Vám byl naúčtován poplatek za předčasné ukončení a dostanete naspořenou částku včetně státní podpory. Pravidlo pro její získání je datum vyplacení peněz ze stavebního spoření. Takže je možné o ukončení požádat 3 měsíce předem. Proč 3 měsíce? Nesmíte zapomínat na 3 měsíční výpovědní lhůtu. Ta nabíhá prvního dne měsíce, který následuje po měsíci, kdy bude Vámi smlouva vypovězená.