Zajímavosti o kobercích

Jak se koberce čistí – v prodeji je celá řada různých čisticích prostředků na běžné znečištění i na skvrny a ruční čištění může být skutečně efektivní, za předpokladu, že ihned nečistoty odsajete. Kdybyste je ponechali na koberci, mohly by zaschnout a opět při procesu zasychání ulpět mezi vlákny. Problém tkví v tom, čím po ručním čištění špínu odsát, musíte mít natolik výkonný stroj, aby to zvládl. Těchto strojů je na trhu celá řada, ale ne každý má patřičně výkonný agregát, potřebujete k tomu dostatečně silný podtlak. Kombinace velkého sacího i čisticího výkonu dosahuje např. systém Rotovac, ten má v činné hlavici zabudované mechanické (rotační) kartáče a spolu s podtlakovým odsáváním lze docílit perfektního čisticího výsledku.

vysávání koberce

Na koberci se nedrží jen špína, ale i bakterie – o lidském potu bylo údajně vědecky prokázáno, že sám o sobě nevydává žádný pot. Možná obsahuje nějaké feromony, jimiž přitahuje daná osoba opačné pohlaví, ale rozhodně to není ten typický odér, který vnímáme v okamžiku, kdy si sundáme propocené tričko po nějakém sportování. Náš pot efektivně rozkládají bakterie, živí se látkami, které vyměšujeme, a na různých částech těla také máme různé bakteriální kmeny. Čím více potních žláz, tím více bakterií se tu může uživit a rozmnožit, a v tomto směru značně vynikají naše chodidla.

koberce na podlaze

Jestliže chodíme po koberci v obuvi, bakterie spolu s naším potem nemají šanci se na podlahu dostat, ovšem jakmile se vyzujeme, z koberců se v podstatě stávají ponožky. Pouze s tím rozdílem, že klasické ponožky a silonové punčochy končí v koši na prádlo a následně v pračce, zatímco koberec zůstává na svém místě. Výkonný systém Rotovac na čištění koberců Wismont čištění řeší i zápach koberců, způsobený např. vařením pokrmů, kdy na zem dopadá tuk rozptýlený ve vzduchu, který pak na zemi oxiduje (žlukne), a samozřejmě řeší i onen typický odér několika dnů nošených ponožek.