Dovolená po svých

·         Co je vlastně tak skvělého na tom vyrazit na dovolenou po svých? Především si ušetříte spoustu starostí. Když vyrážíte s autem, musíte neustále řešit benzín, dálniční známky, parkování a další věci. Když letíte, neustále se strachujete o kufry, o to, abyste na letišti byli včas, abyste v batohu neměli nic, co tam nemá být, a tak dále. Naopak, když razíte po vlastní ose, tak musíte řešit tak maximálně puchýře na chodidlech. Kromě toho je to také zdravé. Při válení se na pláži nebo vysedávání v autě moc nezhubnete. Naopak při osmi hodinách pochodu si klidně večer můžete dát guláš se šesti a zapít to pivem (nebo dvěma), a stejně budete mít na konci o několik kilo méně. No, a kromě toho je to zábava. Poznáte nádherná místa, okolo kterých byste jinak v honbě za zážitky jenom tak projeli. A naprosto nejlepší věc je parta. Mezi lidmi, co chodí s batohem po krajině, existuje podivuhodná sounáležitost, kterou nezažijete jinde než večer u ohně s kytarou.
pěší turistika
·         Jak se na takovou dovolenou vypravit? V podstatě stačí vykročit ze dveří. Na puťácích je super právě to, že nepotřebujete vyrážet do nějakých super-exotických destinací, na druhou stranu stačí klidně vyrazit s krosnou po naší krásné zemi. Jistě, můžete klidně projít s batohem třeba Peru, Arménii nebo Japonsko, ale neskutečné zážitky se dají nasbírat i při pěší dovolené po Krkonoších. Jedna rada je ale zásadní: balte spíše méně než více.
trampové na cestě
Myslete na to, že všechno, co si nabalíte, také ponesete na vlastních zádech. A že to, co se na začátku zdá jako „trochu těžší, ale v pohodě“ se po dvaceti kilometrech změní v „bestii pekelnou“. Při balení byste měli mít představu, jestli budete spát venku nebo po penzionech, jestli si budete sami vařit, jak často budete prát, a tak dále. Pokud jste nováček, je dobrý nápad vyrazit s někým zkušenějším.